Plachetka Adam, Ondřej Havelka & His Melody Makers - Nebe na Zemi

Adam Plachetka & Ondřej Havelka a jeho Melody Makers pějí písně Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a Jana Wericha.

Je známo, že Adam Plachetka v poslední době s oblibou překračuje hranice světa klasické hudby a vydává se do hudebních oblastí dosud jím neprobádaných. Jistě mnozí zaznamenali jeho projekty muzikálové či operetní. Dlužno říci, že tyto výlety do mimooperních žánrů uskutečňuje jako výsostný profesionál, dokonale poučen, s plným nasazením a tvůrčí invencí. A tak jej jeho neposedný duch znovu žene za novým dobrodružstvím a znovu do království lehkonohých múz. Tentokrát, okouzlen melodiemi Jaroslava Ježka a vtipnými, duchaplnými texty Voskovce a Wericha, obrací svůj zájem k repertoiru Osvobozeného divadla. A nás pochopitelně tuze těší, že si ke spolupráci přizval nás, tedy mě a můj band Melody Makers. Nepřejícní šťouralové jistě v ten ráz vykřiknou: Bláhovost! Nerozum! Nikdo nikdy už to přece nezazpívá líp než V+W na původních nahrávkách z třicátých let!
Naopak vstřícný futurista by však mohl oponovat slovy: A proč ne?! Je to výzva z rodu mimořádných, ale vrchol Mount Everestu se také zdál býti nedosažitelný, a dnes už na něj vyšplhali mnozí, a někteří dokonce bez šerpů. (Zde musím poznamenat, že my máme za sebou spolehlivou bandu synkopických šerpů, na jejichž záda jsem už mnohokrát naložil náklad přetěžký, a přesto jej zdárně dopravili k našim posluchačům.) A navíc! – písně J+V+W patří nepochybně do zlatého fondu českého kulturního dědictví a byl by hřích nechat je v archivech toliko zapadat prachem.
A to bohužel hrozí, vždyť příslušníci mé generace, pokud se alespoň trochu zajímali o naši kulturu meziválečného období, uměli mnohé kusy Osvobozeného zpaměti, na rozdíl od dnešních mladých lidí, jejichž povědomí o těchto písňových skvostech je venkoncem pramalé. I proto je důležité uvádět je znovu v život a přinášet, byť zprostředkovaně, k uším posluchačů.
Dramaturgii alba jsme postavili na žánrové pestrosti, pro skladatele Jaroslava Ježka tak typické – od osobitých ohlasů jazzových a swingových přes originálně pojatá blues a lyrické písně milostné až po brilantní vtipné parodie. Také interpretační pojetí je záměrně různorodé. Některé kusy jsme pojali pietně v duchu Ježkova orchestru Osvobozeného divadla, u jiných jsme byli inspirováni Werichovými remaky z padesátých let s Orchestrem Karla Vlacha. Ve dvou případech jsem dokonce oslovil skladatele Petra Wajsara, aby uchopil skladby zcela po svém, a musím říci, že jeho moderní aranžmá přinášejí vskutku nový esprit a mě velmi baví.
A konečně: jaká byla spolupráce s Adamem Plachetkou? Příjemná, otevřená, tvůrčí, jedním slovem skvělá. Adam mne přijal i respektoval jako poněkud staršího mentora, který má s interpretací populární hudby meziválečného období již dlouholeté zkušenosti. Já se naopak z pozice jakéhosi režiséra snažil ctít jeho mimořádné schopnosti špičkového pěvce. A pokud nastala nad nějakým aspektem diskuse, vždy spěla ke konstruktivnímu řešení. Ostatně o tom svědčí i útržky fotodokumentace, pořízené během naší spolupráce.

Ondřej Havelka


Potřebujete podrobnější informace k tomuto titulu? Napište nám.

Seznam skladeb
1. David a Goliáš
2. Ezop a brabenec
3. Tmavomodrý svět
4. V domě straší duch
5. Na Poříčí dítě kříčí (Láska zhrzená)
6. Svítá
7. Tři strážníci
8. Proč nemohu spát
9. Vyznání lásky
1. Nebe na zemi
2. Klobouk ve křoví
3. Šaty dělaj´ člověka
4. Bugatti step
5. Když se usmívala
6. Pochod stoprocentních mužů
7. Barcarola
8. Holduj tanci, pohybu
9. Rub a líc

Hlídací pes - zasílání novinek:


   Přehled všech Vámi zadaných položek naleznete zde

  sledovat novinky od vydavatele Český rozhlas/Radioservis
  sledovat novinky interpreta Plachetka Adam, Ondřej Havelka & His Melody Makers
  sledovat novinky v kategorii Ostatní
  sledovat novinky v oddělení Blues/Swing

 emailová adresa: 

Zákazníci k tomuto titulu nakupují:

Kryl Karel - Plzeň ´90

Vydavatel: Český rozhlas/Radioservis | Vydáno: 5.5.2023

Cena: 307 Kč

Nejbližší tituly v katalogu:

Kipling Rudyard - Mauglí

Vydavatel: Český rozhlas/Radioservis | Vydáno: 5.5.2023

Cena: 386 Kč

Kryl Karel - Plzeň ´90

Vydavatel: Český rozhlas/Radioservis | Vydáno: 5.5.2023

Cena: 307 Kč